Lata:

2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004   

Zwycięzca

Alicja i Marek Duda

Alicja i Marek Duda

założyciele ośrodka szkolenia dla psów Pastel

Nominowani

Alicja i Marek Duda

1

Alicja i Marek Duda

założyciele ośrodka szkolenia dla psów Pastel

Szkoła istnieje od 2005 r., a nazwę zawdzięcza niesfornemu briardowi, który zmusił swoich właścicieli do bliższego zainteresowania się szkoleniem psów. Dziś Pastel szkoli ok. 100 psów rocznie i organizuje liczne akcje, takie jak „Daj mi szansę” - szkolenie psów schroniskowych, „Agility w parku” - weekendy ze sportem dla psów i ich właścicieli. Ponadto eksperci ośrodka organizują cykle wykładów „Sztuka dorastania” czy „Akademia Pankracego” pozwalające lepiej zrozumieć, jak prawidłowo pracować z psem. Alicja Duda została - bodaj pierwszym w Polsce - trenerem psów na telefon. Może do niej zadzwonić każdy, kto ma problemy wychowawcze ze swoim czworonogiem.

Kasia Kowalska, Katarzyna Kwiatkowska, Maciej Gleba Florek, Paweł Małaszyński

2

Kasia Kowalska, Katarzyna Kwiatkowska, Maciej Gleba Florek, Paweł Małaszyński

Wspólnie wystąpili w filmie „Porzuceni” przygotowanym przez Fundację Viva! Akcja Dla Zwierząt. Opowiada on o przyczynach bezdomności zwierząt i podpowiada, jak jej zapobiegać. Można go pobrać za darmo ze strony propagującej adopcje zwierząt ze schronisk: www.wybierzmiska.pl oraz obejrzeć w popularnych serwisach internetowych (także na www.psy.pl ). Dwa tysiące płyt z filmem wysłano do warszawskich szkół, by uczulić młodych ludzi na problem bezdomności zwierząt. Gwiazdy za udział w filmie nie wzięły wynagrodzenia.

Grzegorz Lindenberg

3

Grzegorz Lindenberg

Rzecznik, organizator Koalicji dla Zwierząt

Przed kilkoma laty przeprowadził się na wieś, gdzie zetknął się z problemem bezdomności zwierząt. Starał się doraźnie pomóc, ale zaczął równocześnie myśleć o stworzeniu rozwiązań systemowych, które poprawiłyby los zwierząt. Tak powstała Koalicja dla Zwierząt, do której należy wiele polskich organizacji prozwierzęcych. Koalicja zaproponowała zmiany w Ustawie o ochronie zwierząt, które w Sejmie pilotuje posłanka Joanna Mucha. Najważniejsze postulaty Koalicji to: zakaz stałego trzymania zwierząt domowych na uwięzi lub w zamknięciu; zakaz pośredniego zabijania kotów wolno żyjących przez uniemożliwianie im dostępu do pożywienia i schronienia; obowiązek sporządzania gminnych programów walki z bezdomnością zwierząt; zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu (w tym na targowiskach); wprowadzenie obowiązku zdawania odpowiedniego egzaminu przez właścicieli pewnych ras psów i mieszańców.

Jacek Słupek

4

Jacek Słupek

Przyrodnik, ornitolog

Od lat szerzy wśród mieszkańców Radomia wiedzę na temat ptaków. Ale nie tylko - gdy trzeba, ratuje je. A trzeba często, bo w Radomiu nikt się tym nie zajmuje. W przepełnionym schronisku w wolierze dla ptaków mieszkają psy. Gdy więc ktoś znajdzie chorego, wyrzuconego z gniazda lub ze złamanym skrzydłem ptaka, przywozi go do pana Jacka. A on opiekuje się szczygłami, czyżykami, bocianami - choć sam ma cztery psy, koty i dwie koszatniczki...

Straż dla zwierząt

5

Straż dla zwierząt

Straż działa od 2005 r. Jej statutowym celem jest „działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowania, objęcia ochroną i otoczenia opieką”. W polskiej rzeczywistości oznacza to często konieczność bezpośrednich interwencji, odbierania zwierząt niegodnym zaufania właścicielom. W ciągu roku funkcjonariusze straży podejmują setki interwencji mających na celu ratowanie zwierząt - bezdomnych, domowych i dzikich. Członkowie straży są wolontariuszami i nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Obecnie straż działa w Lublinie, Łodzi, Wałbrzych, Warszawie i Wrocławiu. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Mateusz Jakub Janda (w przeszłości inspektor TOZ-u)

Stanisław Tym

6

Stanisław Tym

Aktor, reżyser, satyryk, felietonista

Przed laty pisał na łamach tygodnika „Wprost” felietony pod tytułem „Pies, czyli kot”. Od lat pomaga psom, głównie bezdomnym, ze swej ukochanej Suwalszczyzny. Przygarnął ich już kilkanaście. Od bezdomności uratował nawet psiaka z greckiej wyspy Rodos, którego przemycił do kraju...

Anna Wydra

7

Anna Wydra

W małej kawalerce na warszawskich Bielanach urządziła azyl dla kilkudziesięciu kotów czekających na adopcję, a i niejeden potrzebujący pomocy pies znalazł tu swój skrawek podłogi i serca oraz fachową opiekę. Poświęca im prawie cały swój czas. Jej dewizą jest: Każdy pies czy kot musi mieć swojego człowieka. By utrzymać gromadę - aktualnie ok. 70 - zwierząt, założyła fundację Bezpieczna Przystań. Znajduje też czas na organizowanie akcji na rzecz zwierząt i zamieszczanie porad dla innych osób pomagających bezdomnym czworonogom. Znalazła nowych właścicieli kilkuset zwierzakom.

Partnerzy

plebiscytu:

Patroni medialni:

Organizator:

© 2021 Petstar sp. z o.o.