ZWYCIĘZCA 2021: Psierociniec

ZWYCIĘZCA 2021: Psierociniec

To fundacja, która prowadzi niedaleko Kalisza ośrodek dla starszych i schorowanych psów.

Wszystko zaczęło się około 10 lat temu w kaliskim schronisku. Wtedy Aneta Sitkiewicz jako wolontariuszka zaczęła przyjeżdżać do psa Odiego, aby dostarczać mu ciepłe i zdrowe jedzenie. Przyjeżdżała przed pracą, czasem po pracy i spędzała tam coraz więcej czasu. W końcu doszło do tego, że spędzała w schronisku większą część dnia. Została terapeutką psów i zorganizowała na terenie schroniska Boks Eksperymentalny, w którym zwierzaki mogły czuć się swobodniej, niż w zamkniętych, pojedynczych klatkach.

W 2016 roku Aneta Sitkiewicz odeszła ze schroniska, by pomagać psom najlepiej, jak tylko się da, zapewniając im kompleksową opiekę. Plan był taki – wynająć teren z budynkiem, wyciągnąć ze schroniska psy, które przez 5 lat przebywały w Boksie Eksperymentalnym, i zapewnić im domowe warunki, ze stałą obecnością człowieka włącznie. Dziś Psierociniec to fundacja, utrzymująca się wyłącznie z datków. Ma pod opieką kilkadziesiąt starszych i schorowanych psów, uratowanych nie tylko z kaliskiego schroniska, ale z różnych miejsc w całej Polsce. Nierzadko są to psy, które całe swoje kilkunastoletnie życie spędziły w schronisku. Dopiero w Psierocińcu dowiadują się, co to jest dobre jedzenie i o ile mniej może doskwierać ból, gdy codziennie dostaje się odpowiednie leki.

Budynek Psierocińca do stara stajnia, przystosowana do mieszkania – zamiast boksów ma więc pokoiki. Otacza ją ogrodzony teren o powierzchni 3 tys. m kw., po którym staruszki mogą się w swoim tempie przechadzać i realizować psie potrzeby. W ośrodku zawsze ktoś jest – najczęściej sama Aneta, chyba że akurat jest w pracy. Uczy języka polskiego w szkole średniej. Do ośrodka położonego w Zbiersku wprowadziła się wraz ze swoimi psami (było ich 5, dziś zostały 2). Gdy pytam, jak na początku układały się relacje między jej psami a przyjezdnymi, odpowiada, że świetnie – przecież były przyzwyczajone, zawsze w domu przebywały jakieś schroniskowe staruszki na tymczasie. A Psierociniec to taki duży i dobrze zaplanowany tymczas, który dla większości mieszkańców jest pierwszym i zarazem ostatnim domem, jaki mają w swoim życiu.

Swój głos można oddać na stronie www.psy.pl/glosowanie-sdz.

No Comments

Post a Comment