Relacja z uroczystości wręczenia nagród – 2015

Relacja z uroczystości wręczenia nagród – 2015

Serce dla Zwierząt ma maratończyk i prawnik

Laureatem XII edycji plebiscytu został Łukasz Balcer, prezes zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce i kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie.

„Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem” – trudno się nie zgodzić z niemieckim filozofem Arturem Schopenhauerem. Na szczęście dobrych ludzi, którzy kochają zwierzęta, walczą o ich prawa i lepszy byt, jest coraz więcej. Dowodem na to jest XII już edycja plebiscytu Serce dla Zwierząt, który skupia w swoim kręgu zwierzolubów i nagradza ich za pracę na rzecz czworonogów.

9 czerwca 2015 roku w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Pałacu Sobańskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala plebiscytu Serce dla Zwierząt.

Dajemy zwierzętom serce i emocje, ale szczerze mówiąc, to nic w porównaniu z tym, jakie serce i emocje one dają nam. Słowa: przyjaźń, wierność, szacunek i lojalność bardzo trudno się dziś wypowiada, a jeszcze trudniej zrealizować to, co one znaczą. Jednak w wypadku zwierząt wypowiada się je prosto i łatwo, bo wszystkie zwierzęta dają miłość i szacunek – tak powitała gości prowadząca galę Paulina Smaszcz-Kurzajewska, której na scenie towarzyszył mops Świrus.

Czy aby na pewno wystarczająco dużo serca dajemy naszym zwierzakom na co dzień? Czy je wystarczająco często przytulamy? Każdemu przyda się chwila zastanowienia nad tym, czy faktycznie daje swojemu psu wystarczającą ilość ciepła i czułości – mówiła Paulina Król, redaktor naczelna portali Psy.pl (organizator plebiscytu), Koty.pl oraz magazynu „Mój Pies i Kot”, która zaproszona na scenę przez prowadzącą zanuciła fragment jednej z piosenek Kabaretu Elita „Do serca przytul psa”. Przypomniała też, że już od 12 lat portal Psy.pl wyróżnia osoby, które całe swoje serce oddają zwierzakom, a same twierdzą, że przecież nie robią nic nadzwyczajnego.

W tym roku do nagrody Serce dla Zwierząt nominowano: Łukasza Balcera – prezesa zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce i kierownika schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie, Anetę i Jana Kuroniów – miłośników zwierząt, w których domu mieszkają trzy psy po przejściach, Mirosławę Tomczak – wolontariuszkę grupy Koty SOS w Bydgoszczy, Jadwigę Wiśniewską – założycielkę Fundacji Nero w Sochaczewie, Agnieszkę Włodarczyk – aktorkę i piosenkarkę, Jerzego Ziętka – doktora nauk weterynaryjnych oraz aktorki, Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę i Magdalenę Popławską, które charytatywnie wzięły udział w spocie fundacji Karuna promującym sterylizację.

Nominowani otrzymali dyplomy i kosze z upominkami dla zwierzaków i ich opiekunów ufundowane przez partnera plebiscytu Nestle Polska, właściciela marki Purina. Gdy dyplom odbierała Agnieszka Włodarczyk, o głos poprosiła inna nominowana Aneta Kuroń:

Chciałabym bardzo podziękować Agnieszce, bo zrobiła kawał dobrej roboty. Półtora roku temu przyprowadziła do „Pytania na śniadanie” suczkę w czerwonej wstążce, w schronisku nazywaną Babcią, która nim tam trafiła, była maltretowana. Pokazałam ją na Facebooku moim rodzicom, którym właśnie umarł piesek. Popłakali się i powiedzieli, że to będzie ich pies. Od półtora roku mieszka w domu z ogrodem i ma się świetnie.

Nagrodę Serce dla Zwierząt wręczała aktorka i miłośniczka zwierząt Weronika Rosati. Powitana została gromkimi oklaskami. – Tegoroczny laureat jest nie tylko miłośnikiem, ale także obrońcą praw zwierząt. Od najmłodszych lat przygarniał bezdomne psy i koty – mówiła. Gdy dodała, że z zamiłowania jest podróżnikiem i maratończykiem, a z wykształcenia prawnikiem, wszystko stało się jasne. Laureatem XII edycji plebiscytu Serce dla Zwierząt został Łukasz Balcer, prezes zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce i kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie. Odebrał z rąk Weroniki Rosati statuetkę przedstawiającą kobietę niosącą wielkie, złote serce, której towarzyszy pies. Otrzymał też voucher na karmę dla wybranego schroniska. Wręczyła mu go młodszy kierownik produktu odpowiedzialna za marki karm Purina One i Felix Marta Lewczuk, przedstawicielka partnera plebiscytu Nestle Polska, właściciela marki Purina. – Chciałbym podziękować osobom, które pomagają zwierzętom. Pomagamy z własnej i nieprzymuszonej woli i od dziecka uważam, że jest to choroba. Oby wszyscy byli chorzy na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami – mówił Łukasz Balcer.

Organizatorzy przygotowali również niespodziankę dla zaproszonych gości. Na scenie pojawił się piosenkarz Martin Fitch, który zaśpiewał swoje dwa premierowe utwory.

Powiedzieli po gali

Łukasz Balcer, laureat XII edycji plebiscytu Serce dla Zwierząt

Cieszę się niezmiernie, że ludzie doceniają moją pracę i uważają, że ma ona sens. Pomagam od lat, ale nie robię tego sam. Wszystko zawdzięczam ludziom dobrej woli. W Celestynowie dajemy zwierzętom drugie życie. Ratujemy psy, które nie mają szans na przeżycie. Wspaniałe jest to, że po naszej interwencji zwierzaki wychodzą na prostą i znajdują nowe domy. Zachęcam wszystkich do wspiera organizacji prozwięrzęcych i schronisk.

Magdalena Popławska, aktorka, nominowana do nagrody

To jest cudowny moment – znaleźć się wśród samych „zwierzęcych wariatów”. Sama przez swoich znajomych jestem postrzegana jako „zwierzęcy dziwoląg”. Co więcej, warto pokazywać, że jest nas coraz więcej. Jako społeczeństwo też się edukujemy i prawa zwierząt, co mnie bardzo cieszy, są coraz częściej egzekwowane.

Maria Czubaszek, pisarka i satyryk

O tym, że warto pomagać zwierzakom, ja wiem od dziecka. Każdego dnia słyszy się, że jest tyle biednych ludzi na świecie, ale niestety nie każdemu da się pomóc. Ja od najmłodszych lat postanowiłam, że będę pomagać zwierzętom, gdyż moim zdaniem są to istoty najbiedniejsze i najbardziej bezbronne, a człowiek sam do tego doprowadził. Okrucieństwo wobec zwierząt jest najgorsze i w tym momencie przytoczę słowa Oscara Wilde’a: „Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta”. Posiadanie zwierząt to wielka odpowiedzialność.

Krystyna Janda, nominowana do nagrody Serce dla Zwierząt

Przez całe życie miałam w swoim domu psy i koty przygarnięte ze schroniska. To oczywiste, że należy pomagać zwierzętom. Widzę wkoło same osoby zaangażowane w przedsięwzięcie osoby. Niezwykłe emocje. Niezwykła chwila.

Jadwiga Wiśniewska, nominowana do nagrody Serce dla Zwierząt

Znalezienie się w gronie tylu wspaniałych osób było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i radością. Jestem tu przede wszystkim dlatego, że wokół mnie jest bardzo dużo ludzi dobrej woli, którzy na co dzień mi pomagają w opiece nad zwierzętami. Bez nich niewiele bym osiągnęła. Organizowanie tego typu imprezy jest według mnie bardzo ważne, gdyż pozwala docenić ludzi, którzy zajmują się pomaganiem zwierzętom.

Aneta Kuroń, nominowana wraz z mężem Janem Kuroniem do nagrody Serce dla Zwierząt

Nominacja spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Myślę, że my wcale nie robimy nic tak szczególnego, i jestem ogromnie wzruszona. Jest dużo więcej osób, które angażują się w pracę na rzecz zwierząt i bardzo bym chciała żeby dostrzegać właśnie takie osoby. W pierwszej kolejności po ogłoszeniu nominacji, podziękowaliśmy osobom, które nam na co dzień pomagają, bo gdyby nie one, nie byłoby nas tutaj.

Jerzy Ziętek, nominowany do nagrody Serce dla Zwierząt

Zaskoczenie nominacją było ogromne. Udział tak wielu osób zaangażowanych w pomoc i galę jest niesamowity i wzbudza we mnie szczery zachwyt. Fajnie, że jest tyle osób, które pomagają. Oczywiście każdy w miarę możliwości, na swoim podwórku, a udział w takiej gali motywuje do dalszej pracy.

Agnieszka Włodarczyk, nominowana do nagrody do nagrody Serce dla Zwierząt

Znaleźć się w tak zacnym gronie osób nominowanych do Serca dla Zwierząt to dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem wielką miłośniczką kotów, a przypadek sprawił, że stałam się właścicielką psa. Angażuję się w pomoc zwierzakom, gdyż są one bezbronne. Jeśli my im nie pomożemy, nie są w stanie poradzić sobie same.

Paulina Smaszcz-Kurzajewska, dziennikarka, prowadząca galę

Jestem fanką pomagania zwierzętom. Mam duszę społecznika i po prostu lubię pomagać. I jeśli mogę oddać trochę swojego serca, a przy okazji dać radość ludziom, którzy przyczyniają się do szczęścia zwierząt, to jest zaszczyt, że mogę tu być.

Laura Łącz, aktorka

Uważam, że zwierzęta potrzebują naszej uwagi i warto im pomagać. Biorę udział w wielu akcjach charytatywnych, ale do zwierząt mam największe serce. Nauczyłam się przez lata swojej kariery zawodowej, że należy wybierać sobie ludzi, fundacje, instytucje i akcje, z którymi się pracuje. Serce dla Zwierząt jest akcją szczególną, dlatego od I edycji jestem sercem z wami.

Agnieszka Kaczorowska, aktorka i tancerka

Zwierzakom zawsze warto pomagać, bo same sobie nie pomogą. My, ludzie, możemy więcej niż one. Niestety bardzo często są krzywdzone właśnie przez człowieka, dlatego cieszy mnie, że jest tyle osób o dobrym sercu, które o każdej porze dnia i nocy są w stanie interweniować i reagować na krzywdę zwierząt.

Marzena Rogalska, dziennikarka

Paulina Król, organizatorka plebiscytu, jest osobą bardzo konsekwentną i ma w sobie coś takiego, że potrafi zarażać swoim entuzjazmem innych i jest w tym skuteczna. Poszerza grono osób, które pomagają zwierzętom, angażuje w pomoc media. Bo zwierzęta mają takie samo prawo do życia na ziemi jak człowiek.

Martin Fitch, piosenkarz

Przyleciałem prosto z Londynu tylko po to, aby wziąć udział w gali. Sam jestem opiekunem dwóch ślicznych, adoptowanych psów, dlatego wspieram wszystkie akcje, które mają na celu poprawę losu naszych czworonożnych przyjaciół.

« z 5 »
No Comments

Post a Comment