Grzegorz Bielawski

Grzegorz Bielawski

Grzegorz Bielawski

prezes Pogotowia dla Zwierząt, dziennikarz, skutecznie od lat ratuje zwierzęta, nad którymi ich właściciele się znęcają, przygotowuje kompetentne materiały dowodowe dla policji i prokuratury

Pochodzi z Trzcianki. Jako dziecko wychowywał się w gospodarstwie u dziadków, sypiał w żłobie u krów, wchodził do budy do psów i rozmawiał z nimi. Gdy miał siedem lat, w jego domu zamieszkał dalmatyńczyk. Rasie tej jest wierny do dziś. Były też przygarnięte koty dachowce. Marzył o tym, by zostać dziennikarzem. Działał w gazetce szkolnej, potem trafił do „Gazety Poznańskiej” i „Głosu Trzcianki”. Jako nastolatek współpracował ze stowarzyszeniem Animals. Pracował też w lokalnej telewizji i brał udział w interwencjach. Gdy założył własną gazetę, a w Trzciance powstało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt, opisywał przeprowadzane przez nie interwencje. Potem zaczął pomagać w sprawach karnych o znęcanie się nad zwierzętami. Robił to tak skutecznie, że organizacje zaczęły te sprawy wygrywać. Około 2005 roku zaangażował się w tworzenie strony internetowej Pogotowia dla Zwierząt. Wraz z jej pojawieniem się w internecie coraz więcej ludzi zaczęło zgłaszać przypadki znęcania się nad zwierzętami. Pierwszą dużą interwencją Pogotowia dla Zwierząt wspólną z innymi organizacjami prozwierzęcymi była interwencja w Krzyczkach. Od tej chwili zaczęli dzwonić do nich ludzie z całej Polski. Od około pięciu lat zajmuje się tylko interwencjami.
Dziennie do Pogotowia przychodzi po kilkadziesiąt zgłoszeń. Zwierzęta, które są odbierane znęcającym się nad nimi opiekunom, trafiają do około 40 hotelików dla zwierząt, współpracujących z Pogotowiem dla Zwierząt, lub do jednego z siatki kilku tysięcy domów tymczasowych na terenie całej Polski. Grzegorz Bielawski odpowiada za zebranie całego materiału dowodowego z interwencji: opisu interwencji, protokołu badania lekarskiego, zeznań świadków itd. To dzięki temu działania Pogotowia są skuteczne. Dostarczenie takiego materiału policji sprawia, że łatwiej jest doprowadzić do ukarania winnych znęcania się nad zwierzętami. Najważniejsze jest jednak zapewnienie dobrych warunków odebranym zwierzętom i o to szef Pogotowia zabiega przede wszystkim.

No Comments

Post a Comment