Monika Ciuk-Mitura

Monika Ciuk-Mitura

Monika Ciuk-Mitura

współautorka programów „Angel Dog” (dla skazanych o skłonnościach samobójczych) oraz „Syriusz” (dla sprawców przemocy wobec zwierząt)

Wraz z Agnieszką Żebrowską wzięły udział w szkoleniu specjalistycznym z zakresu organizacji i prowadzenia oddziaływań penitencjarnych wobec skazanych na mocy Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie.
Warunkiem uczestnictwa była „miłość do zwierząt i chęć niesienia im pomocy”. Podczas szkolenia wpadły na pomysł, by pies znalazł się na stałe w jednostce penitencjarnej, w której pełnią służbę i pomagał skazanym o skłonnościach samobójczych. Dzięki wsparciu dyrektora Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka ppłk Cezarego Śmietanowskiego po raz pierwszy w areszcie w Polsce pojawił się pies, który jest łagodny i który pozwala skazanym rozładować napięcie, a jednocześnie uczy ich dobrego stosunku do zwierząt. Suczka owczarka niemieckiego Greta trafiła na Białołękę na początku 2012 roku jako kilkumiesięczne szczenię dzięki pomocy dogoterapeutki Agnieszki Terechowicz (nominowanej do nagrody Serce dla Zwierząt w 2012 roku za program „Przyjaciele, czyli pies w celi”). Początkowo bała się przechodzić przez więzienne śluzy, ale szybko się zaadaptowała i pomogła się zrelaksować i otworzyć wielu więźniom mającym problemy z emocjami. W zajęciach Grety z wytypowanymi więźniami uczestniczy dogoterapeutka Agata Bąk.
W programie „Syriusz” realizowanym w Oddziale Zewnętrznym na Bemowie, skierowanym do osób skazanych za znęcanie się nad zwierzętami, chodziło o uwrażliwienie tych ludzi, pokazanie im, że zwierzęta czują, i zmienienie ich stosunku do nich.
Monika Ciuk-Mitura jest absolwentką pedagogiki resocjalizacyjnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pracowała m.in. w domu dziecka i w policji, a od 2010 roku jest młodszym wychowawcą dla skazanych recydywistów (90 mężczyzn) w Areszcie Śledczym Warszawa Białołęka. Przez jej życie przewinęło się kilkanaście psów, m.in. owczarki podhalańskie, owczarek niemiecki i sznaucer olbrzym. W dorosłym życiu ostatnio towarzyszyły jej rottweilerka Greta, dożyca niemiecka Nora i suczka mastifa neapolitańskiego Tora.

No Comments

Post a Comment