Lata:

2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004   

Zwycięzca

Dominik Nawa

Dominik Nawa

prezes Komitetu Pomocy dla Zwierząt

Nominowani

Dominik Nawa

1

Dominik Nawa

prezes Komitetu Pomocy dla Zwierząt

Założyciel Przystani Ocalenie koło Pszczyny, która co roku zapewnia schronienie, wyżywienie i opiekę medyczną dziesiątkom zwierząt domowych i gospodarskich, głównie starych, chorych lub kalekich uratowanych przed rzeźnią lub z rąk tych, którzy je krzywdzili. Komitet interweniował m.in. w sprawie koni górali, które ciągną wozy do Morskiego Oka. Obecnie ma pod opieką 110 koni, 18 krów, kilkanaście kóz i owiec, tyleż psów i kotów, dwa osły, jaka, a nawet lisa uciekiniera z futrzarskiej fermy. Nawa był jednym ze współzałożycieli Koalicji dla Zwierząt, jest doradcą przy Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt.

Michał Piróg

2

Michał Piróg

tancerz, choreograf, prezenter telewizyjny

Uczestnik licznych działań na rzecz zwierząt. Od ponad 10 lat wegetarianin. Ambasador akcji „Zerwijmy łańcuchy” w 2011 r., choć nie był to pierwszy raz, gdy protestował przeciwko trzymaniu psów na łańcuchach. Występował też m.in. w obronie delfinów, hodowanych w ciasnych klatkach kur, karpi trzymanych bez wody. Związany z WWF Polska, bierze udział w kampanii na rzecz ochrony ginących gatunków, jej elementem jest cykl programów „S.O.S. dla świata” o współczesnych problemach ekologicznych. Współpracuje z Fundacją Viva! Akcja dla Zwierząt, brał m.in. udział w kampanii „Zostań vege na 30 dni”.

Cezary Wyszyński

3

Cezary Wyszyński

prezes Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt

Wraz z zespołem od 2004 r. prowadzi wiele działań, od edukacji i lobbowania na rzecz pozytywnych zmian w prawie, przez pomoc rzeczową i finansową dla bezdomnych zwierząt aż po kampanie informacyjne dotyczące wykorzystywania zwierząt. Był pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej nowej Ustawy o ochronie zwierząt. Leży mu też na sercu los zwierząt gospodarskich degradowanych przez przemysł do roli maszyn produkujących mięso, jaja czy mleko. Prywatnie opiekun trzech kotek: Fizi, Brawurki i Ewy oraz dom tymczasowy dla innych zwierząt.

Pytanie na śniadanie

4

Pytanie na śniadanie

organizator „Kącika adopcyjnego” w programach prowadzonych przez Michała Olszańskiego i Annę Popek

Prezentowanie psów do adopcji w TVP 2 raz w tygodniu to pomysł Michała Olszańskiego, który sam przygarnia bezdomne zwierzęta, w 2009 r. był ambasadorem akcji „Zerwijmy łańcuchy”, a w 2010 r. był nominowany do nagrody Serce dla Zwierząt. Początkowo „Kącik adopcyjny” był formą patronatu nad schroniskiem w Celestynowie, ale akcja stała się ogólnopolska. Przedstawiciele schronisk czy fundacji prezentują w nim psy, które nie zawsze są ładne czy zadbane, ale których historie chwytają za serce. Większość znajduje nowe domy.

Janusz Wojciechowski

5

Janusz Wojciechowski

poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Parlamentarnej Intergrupy ds. Ochrony Zwierząt

Miłośnik zwierząt i orędownik ich humanitarnego traktowania. Aktywnie zaangażowany w prace Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie ochrony i utrzymania dobrostanu zwierząt. Autor raportów dotyczących: strategii zdrowia zwierząt, szczepień przeciw chorobie niebieskiego języka, ochrony zwierząt w czasie uboju oraz w czasie transportu (w przygotowaniu), deklaracji pisemnych dotyczących zarządzania populacją psów w Unii Europejskiej oraz w sprawie dobrostanu zwierząt domowych.

Urząd Miasta Poznań -

6

Urząd Miasta Poznań -

organizator programu miejskiego „Kejter też poznaniak”

Program, który stworzyli poznańscy urzędnicy i radni wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej reguluje kwestie trzymania psów, których w Poznaniu jest ok. 50 tys. Na stronie www.kejter.pl można znaleźć informacje o kampaniach „Sam po sobie nie posprzątam” i „Czip - paszport Twojego psa”, a także prawa i obowiązki właścicieli czworonogów czy spis psich toalet znajdujących się przy parkach. Program działa od 2009 r., a w 2010 r. został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Samorządowy lider zarządzania”.

Agnieszka Terechowicz

7

Agnieszka Terechowicz

dogoterapeutka

Agnieszka Terechowicz współpracuje z hajnowskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapek”. Od grudnia 2010 r. współpracuje z Aresztem śledczym w Hajnówce w ramach programu „Przyjaciele, czyli pies w celi”. Absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogiki oraz rachunkowości. W areszcie prowadzi też zajęcia artystyczne. Ma trzy psy pracujące - Woltę, Farę (berneńskie psy pasterskie) i Kimonkę (grzywacz chiński), oraz trzy koty - Pestkę, Franka i Puszka.

mjr Roman Paszko

7

mjr Roman Paszko

dyrektor Aresztu śledczego w Hajnówce

Mjr Roman Paszko - pomysłodawca programu społecznej readaptacji skazanych z elementami dogoterapii „Przyjaciele, czyli pies w celi”. W jego pierwszej edycji wzięło udział 20 skazanych i 14 psów ze schroniska „Ciapek”. 13 czworonogów znalazło nowe domy. Na początku roku zaczęła się druga edycja programu, w której udział bierze 16 skazanych i osiem psów ze schroniska. Major Paszko mieszka wraz z zoną Ewą we wsi łosinka. Towarzyszy im bernardyn Oskar, który trafił do nich, gdy miał półtora roku i od tej chwili nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Partnerzy

plebiscytu:

Patroni medialni:

Organizator:

© 2019 Petstar sp. z o.o.