Lata:

2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2005    2004   

Zwycięzca

Janusz Orzechowski

Janusz Orzechowski

Biznesmen, właściciel lecznicy Psi Los

Nominowani

Janusz Orzechowski

1

Janusz Orzechowski

Biznesmen, właściciel lecznicy Psi Los

Orzechowski nie jest weterynarzem - założył i prowadzi dwie warszawskie wyższe uczelnie. Stracił dwa psy, które można było uratować, gdyby szybko udzielono im pomocy. Po tym doświadczeniu za własne oszczędności kupił samochód transportowy i specjalistyczny sprzęt do ratowania życia (sama karetka z wyposażeniem warta była ok. 200 tys. zł.) Koszty leczenia bezdomnych zwierząt po wypadkach pokrywał często sam właściciel pogotowia.

Alina i Piotr Bendiukowie

2

Alina i Piotr Bendiukowie

Założyciele białostockiego Klubu Sportów Psich „Alpi”, realizatorzy programu „Kudłaty przyjaciel”

Postanowili nauczyć dzieci i młodzież szanować psy, rozumieć ich zachowanie - czyli umożliwić im bezpieczne i szczęśliwe życie z czworonożnymi przyjaciółmi. W praktyce program polega na organizowaniu spotkań edukacyjno-informacyjnych z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach, szkołach, na koloniach czy obozach. Młodzi ludzie uczą się m.in., jak rozpoznawać nastrój psa i oceniać jego zamiary, a co za tym idzie, jak uniknąć pogryzienia. Organizatorzy programu odwiedzili już kilkadziesiąt przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w kilku województwach.

Ewa Jasińska

3

Ewa Jasińska

Inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi, kierownik programu „Posprzątaj! To nie jest kupa roboty”

Kompleksowy program ma odzwyczaić mieszkańców Łodzi od myślenia: to nie mój problem, przekonać, że posprzątanie po psie nie zajmuje wiele czasu, a szybko stanie się dobrym nawykiem. W ramach programu w Łodzi pojawiły się kosze na psie odchody, a na skwerach i trawnikach ustawiono bezpłatne dystrybutory z woreczkami.

Maja Ostaszewska

4

Maja Ostaszewska

Aktorka

Wegetarianka, od sześciu lat związana z działaniami fundacji Viva! - Akcja dla zwierząt. W ubiegłym roku wzięła udział w kampanii „Kwik rozpaczy”, w której ekolodzy zwrócili uwagę na okrucieństwo przemysłowego chowu świń w Polsce i nieludzkie traktowanie tych zwierząt. Wcześniej pomagała m.in. w kampanii przeciwko transportowi koni na rzeź. Współpracuje też z WWF (organizacja, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi), brała udział w happeningu przeciw przemytowi egzotycznych zwierząt.

Dorota Sumińska

5

Dorota Sumińska

Lekarz weterynarii

Lekarz weterynarii z wieloletnią praktyką, specjalista chorób psów i kotów, od kilku lat prowadzi popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach: „Zwierzowiec” (TVP 1) i „Wierzę w zwierzę” (Radio Tok FM). Jest autorką książek „Szczęśliwy pies” i „Szczęśliwy kot”.

Izabella Szolginia

6

Izabella Szolginia

Dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bydgoszczy, wiceprezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals”

W ramach programu można było zabrać psa do „czasowej adopcji”, dzięki czemu mógł odpocząć od schroniska, zaznać czułości i przypomnieć sobie zachowania konieczne do zamieszkania w domu. To z kolei zwiększa jego szanse na szybką adaptację, gdy dojdzie już do docelowej adopcji. Prawie wszystkie przygarnięte „na wakacje” psy zostały u „tymczasowych” opiekunów na zawsze! W ślad za bydgoskim schroniskiem poszły inne, wprowadzając podobne programy czasowych adopcji - z równie dobrymi efektami.

Tadeusz Wypych

7

Tadeusz Wypych

Kierownik Biura Ochrony Zwierząt Fundacji Azylu pod Psim Aniołem

W swoim raporcie „Hycel 2004” obnażył niedoskonałości polskich przepisów, które przyczyniają się do eksterminacji bezdomnych psów. Zwrócił uwagę na to, że lokalne władze podpisują umowy z prywatnymi firmami, w których zobowiązują się płacić za dostarczenie zwierząt do schroniska, ale nie płacą za ich utrzymanie w przytulisku, co w konsekwencji prowadzi do usypiania psów przez niektóre placówki. Raport stał się podstawą wielu dziennikarskich śledztw obnażających działalność gmin i schronisk w różnych zakątkach kraju.

Partnerzy

plebiscytu:

Patroni medialni:

Organizator:

© 2019 Petstar sp. z o.o.